Většina z nás věří, že nejlepšími způsoby, jak se pupínků zbavit, jsou laserová operace nebo používání speciální kosmetiky pro problematickou pleť. To ovšem neřeší problém vždy. Zde je 5 velmi snadných a osvědčených rad, jak s akné zatočit nebo jej alespoň mít pod dohledem. Stačí použít přírodní suroviny, které jsou dostupné každému, je to tedy levný a rychlý způsob, jak vyléčit pupínky co nejrychleji.

  • Led  – použití ledových obkladů na pupínky přináší dobré výsledky. Zabalte led do čistého kapesníku a přiložte na postižené místo na pár sekund. Počkejte pár minut a znovu opakujte. Aplikujte několikrát denně a do dvou dnů by měl pupínek zmizet. Ledový obklad je vhodný pro pupínky, které ještě nejsou naplněné hnisem. Jsou tedy pouze zarudlé. Led snižuje otok a zamezí tvorbě hnisu.
  • Citron – pomocí citronové šťávy můžete zamezit tvorbě nepříjemných pupínků. Citron má totiž dezinfekční účinky a pomáhá vysoušet pupínky. Kyselina citronová funguje jako antiseptikum a zabíjí bakterie ve žláze. Vymačkanou šťávu z citrónu naneste na čistý vatový tampón a přiložte na postižené místo, nejlépe před spaním. Při obtížnější formě akné, se doporučuje vyrobit si pastu z citrónu a skořice v prášku, dát kapku na pupínek a nechat působit celou noc. Je to velice účinný způsob, ale nelze aplikovat na citlivou pokožku.
  • Med – je unikátní přírodní antiseptikum, které ničí bakterie a urychluje proces hojení. Je to jeden z nejúčinnějších přírodních léků, který lze používat na léčbu akné. Stačí samotný med nebo smíchaný se skořicí, vetřít do kůže a nechat nějakou dobu působit. Po 30 minutách opláchnete teplou vodou. Můžete si také vytvořit pastu, stačí smíchat med se skořicí a citronovou šťávou a nechat působit přes noc.
  • Zubní pasta – při boji s pupínky můžete sáhnout dokonce po zubní pastě. Zní to až neuvěřitelně, ale výsledky se dostaví. Naneste ji na postižená místa a nechte působit nejlépe přes noc. Zubní pasta totiž obsahuje mnoho látek, které pomáhají léčit. Pokud jste doma, můžete si nechat pastu na obličeji i přes den.
  • Pára má velmi blahodárné účinky na léčbu akné. Během léčby se otevírají kožní póry a díky tomu se z pokožky vyplavují všechny nečistoty. Příprava inhalace je jednoduchá. Dejte vařit vodu do hrnce a vložte bylinky (nejlépe mátu nebo heřmánek) a několik kapek éterického oleje. Předkloňte se nad hrnec a hlavu zakryjte ručníkem. Dejte si ovšem pozor, abyste si obličej nepopálili. Zkuste inhalovat co nejdéle, nejlépe 30 minut.

Toto jsou jen některé možnosti, jak léčit pupínky přírodní cestou. Existuje jich celá řada, zvolte si sami takovou metodu, která pro vás bude nejpřijatelnější, nebo postupně vyzkoušejte všechny.

Myjte si obličej alespoň dvakrát denně

Je pravda, že přehnaná hygiena obličeje může pokožku nadměrně vysušit a donutit ji tak k ještě větší tvorbě mazu. Ale jemné mytí obličeje s použitím speciálních čistících přípravků na problematickou pleť je tím nejjednodušším a zároveň nejúčinnějších způsobem, jak se vyhnout pupínkům. Pravidelným mytím obličeje se zbavíte špíny, mazu, cigaretového kouře a znečištěného ovzduší, které se přes den nabalují na obličej a přispívají k tvorbě akné.

Zaměřte se na svůj jídelníček

Akné lze částečně ovlivnit i vhodně zvolenou stravou. Mezi potraviny, které akné podporují, patří červené maso, uzeniny, brambory, rýže, kořeněná jídla, alkohol, kofein, med a veškeré sladkosti. Strava by měla být bohatá na minerály a vitaminy, proto je důležitý především dostatek ovoce a zeleniny.

Předchozí článekVelké závěsné látkové křeslo unese děti, dospělé i celé rodiny
Další článek7 drobných nedokonalostí, které Vás dělají krásnou