Zdraví je ta nejdůležitější věc, kterou ve svém životě máme. Proto je s podivem, jak málo si ho někteří váží a starají se o něj. Přitom v dnešní době pokroku v medicíně a technologií obecně je spousta způsobů, jak o něj pečovat a svůj zdravotní stav kontrolovat.

Ne vždy tomu ale tak bylo. Naše babičky měly své recepty, na které nedaly dopustit. Významný podíl tvořily bylinky, které pro ně často představovaly jediný dostupný medikament. Není tedy divu, že tyto přírodní suroviny měly v jejich lékárničce své čestné místo. Připravovaly z nich především bylinné čaje, které měly široké využití a příznivé účinky na náš organismus. Pomáhaly vyléčit kašel, horečku či bolest břicha. Jedním z těch nejznámějších, který rozhodně nemohl chybět v žádné domácnosti, je šípkový čaj. Obsahuje vysoké množství vitaminu C, vitaminy skupiny B a řadu minerálních látek. Nejen, že zvyšuje odolnost organismu, ale využití nachází také při nemocech nervového systému, má močopudné a utišující účinky a je také skvělou alternativou při onemocnění dásní nebo paradentóze. Bez obav ho můžete užívat i dlouhodoběji. Velké oblibě se těší také heřmánkový čaj. Ten pomůže s trávicími potížemi, pozitivně působí i na ledviny a močový měchýř a díky svým uklidňujícím účinkům je skvělým pomocníkem také při nespavosti a nervozitě. Dopustit na něj nedají ani ženy, které trápí bolestivá menstruace, a pochvalují si ho i maminky, které mají problém s kojením. Ačkoli mají bylinky své místo i v moderní medicíně, pokrok je zkrátka nezastavitelný. K dispozici dnes máme moderní přístroje, které dokážou provést celkové vyšetření zdravotního stavu a o nichž mohli naše předci pouze snít. Zvládnou rychle rozpoznat příčinu zdravotních problémů, a to neinvazivně, bezbolestně a spolehlivě. Odhalit ale dokážou i skrytá stádia onemocnění, takže můžete případné chorobě předejít.

Stále častěji se využívají také alternativní způsoby, jako je například diagnostika nemocí podle jazyka, na které staví tradiční čínská medicína. Podle jeho vzhledu – barvy, povlaku, prasklin, rýh a dalších znaků lze určit druh onemocnění a stanovit diagnózu. Lze z něj vyčíst ledacos o našem stavu. Možností, jak mít zdraví pod kontrolou, je spousta. Pro kterou se rozhodnete vy?

Předchozí článekNepodceňujte prevenci proti rakovině prsu
Další článekMýty, které se tradují o nízkosacharidových dietách