Chceme-li žít zdravě, v naší kuchyni se zpravidla objevuje olivový olej. Většinou víme, že „extra virgin“ je označení pro extra panenský olivový olej a po něm saháme velmi často. Ovšem toho, nač bychom se měli při výběru v obchodě zaměřit, je více… Co by nás tedy mělo zajímat?

Původ olivového oleje

To, odkud olivový olej pochází, by mělo být první, nač se podíváme. Oleje z různých oblastí se vyznačují senzorickými rozdíly, které souvisí s odlišnými tradičními zemědělskými postupy a jinými postupy extrakce a směšování.

Nejde ale jen o oblast. Dle vyhlášky EU má spotřebitel právo vědět i to, že jde o směs olejů z vícera zemí, pokud tomu tak je. A přesně toto byste měli sledovat. Tady jde totiž o známku nižší kvality. Oleje s přesně uvedenou zemí původu jsou ty, které bychom měli kupovat. Nejvyšší kvalitu zaručí, když jsou olivy sklizeny a do max. 4 dnů zpracovány na tomtéž místě bez převozu, který může snížit jejich kvalitu.

Acidita oleje

Nejde jen o chuť, jde o podíl volných mastných kyselin na celkový objem oleje. Při zpracování oliv se v nich rozbíjí spojení mezi glycerolem a mastnými kyselinami, které je velmi křehké a uvolňuje volné mastné kyseliny. Množství si měří výrobci speciálními přístroji. Obecně lze říci, že čím je nižší, tím lepší olej získáváte.

U extra panenských olejů musí jít o aciditu 0,8 % nebo nižší. Nejlepší oleje mají rozmezí acidity 0,1 – 0,2 %. Oceňované olivové oleje najdete i s 0,5 %. Není nutné kupovat olej s co nejnižší aciditou, ale v celkovém přehledu by vás tato informace mohla zajímat. Nejde však o povinný údaj, uvádí ho většinou kvalitní výrobci.

Chuť olivového oleje

Kromě chemické analýzy kyselosti se hodnotí olej i degustací. Hodnotí se vůně a chuť. Barva je závislá na odrůdě a nemá na kvalitu vliv. Kvalitní extra panenský olej může být nahořklý, „nový“ i jemně pikantní s chutí, která připomíná ovoce nebo rostliny. Nejčastěji jablka, mandel, rajčata, čerstvě posečenou trávu, artyčok. Neměl by být cítit zatuchle, žlukle, nebo jako tuk.

Nechte se překvapit chutí kvalitního extra panenského oleje. Čerstvé a lahodné olivové oleje najdete na eDelikatesy.cz. S výběrem vám prodejci také rádi pomohou.

Předchozí článekAshwagandha a spánek: Jak tato bylina podporuje kvalitní a klidný odpočinek
Další článekVýhody vitamínu C pro lidské zdraví