Historie kávy se vine dlouhými cestami skrz čas, první záznamy o tomto oblíbeném nápoji sahají téměř 1500 let zpět. Přesto je její minulost opředena spíše legendami než skutečnými fakty.

Bez kávy si dnes mnoho lidí po celém světě neumí představit své ráno. Její původ se datuje kolem roku 525 našeho letopočtu v Etiopii. Jedna ze zajímavých legend vypráví o pasáčkovi koz, které byly nesmírně živé a plné energie. Zvědavý pasák si všiml, že kozy spásají plody z neznámého keře. Sám se tedy odvážil ochutnat a donesl je i místnímu faráři, který bobule zkusil opražit nad ohněm a vhodit do vody, čímž vznikla káva. Jiná legenda vypráví o lesním požáru, při němž keře kávovníku shořely, ale plody zůstaly ohořelé. Lidé byli přitahováni pronikavou vůní, a tak začali plody využívat k vytváření povzbuzujícího nápoje. První plantáže byly založeny v Etiopii a odtud se rozšířila káva do dalších zemí, do Evropy se však dostala až v 16. století a nejprve byla považována pouze za nápoj pro šlechtu. Teprve s rozmachem cestování a pěstování se z kávy stal nápoj pro každého.

Dnes máme na výběr širokou paletu druhů kávy i možností, jak ji konzumovat. Moderní kávovary nám ulehčují práci a zrnková káva do kávovaru umožňuje užívat si chutí z různých částí světa. Její popíjení na nás působí stále stejně, zlepšuje náladu, povzbuzuje, pomáhá bojovat s únavou i usnadňuje probuzení a start do nového dne. Její specifická chuť oslovuje i ty, kteří nepotřebují nebo nechtějí využívat povzbuzující účinky. Těm udělá radost kvalitní káva bez kofeinu, která má stejně lahodnou chuť i aroma, ale neobsahuje povzbuzující kofein.

Příběh kávy, spojený s kulturami po celém světě, a její nesmírná oblíbenost z ní činí nejen historický fenomén, ale také nápoj, který spojuje lidi a přináší jim potěšení na každém setkání. Ať už mezi přáteli, při obchodní schůzce nebo jako společník pro chvilky pohody o samotě.

Předchozí článekBrilianty vytváří království luxusu ve světě šperků