Více než 50 % naší imunitní funkce je ve střevech. To je důvod, proč to, co konzumujete, má tak velký vliv na váš imunitní systém. Správné a úplné trávení má obrovský vliv na zdraví střev. Zdraví střev je hluboce spojeno se zdravím imunity. Pokud naše potraviny nejsou správně tráveny (například neprodukujete dostatek trávicích enzymů, což se s věkem často stává), nejenže naše tělo dostává z potravy neúplnou výživu, ale „zbytky“ jsou využívány střevními mikroby k jídlu. Některé mikroby, jako je Candida, toho využívají ve svůj prospěch a mohou se přemnožit, což vede ke kvasinkové infekci. Zánět může také ovlivnit vaše imunitní zdraví. Střevní výstelka je jako vnitřní pokožka těla a je první linií imunitní obrany. Pokud je zanícená, je v ohroženém stavu. Candida a patologické mikroby se mohou dostat přes sliznici do spodní vrstvy střevní výstelky a tam si vytyčit oporu a pokrýt se ochranným biofilmem, který jim umožní vyhnout se imunitnímu systému.

Pozor na stravu

Nepříjemné příznaky, které cítíte ve svém střevě, jsou způsobeny tím, že váš nevyvážený imunitní systém produkuje příliš mnoho zánětů. Abyste vyrovnali svoji imunitu a snížili zánět ve vašem střevě, je důležité obnovit rovnováhu užitečných bakterií, které v něm žijí. Strava bohatá na fermentované potraviny zvyšuje rozmanitost střevních mikrobů a snižuje molekulární příznaky zánětu. Fermentované potraviny jsou bohaté na prospěšné bakterie zvané probiotika a prebiotika, která obývají váš trávicí trakt. Mezi tyto potraviny patří jogurt, kysané zelí, kombucha a kefír. Výzkum naznačuje, že vzkvétající síť střevních bakterií může pomoci vašim imunitním buňkám rozlišovat mezi normálními, zdravými buňkami a těmi, které vám mohou uškodit.

Zánět na nízké úrovni je normální odpovědí na stres nebo zranění, chronický zánět může potlačit váš imunitní systém. Zdravé tuky, jako jsou ty, které se nacházejí v olivovém oleji a lososu, mohou posílit imunitní odpověď vašeho těla na patogeny snížením zánětu.

Olivový olej, který je vysoce protizánětlivý, je spojen se sníženým rizikem chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. Navíc jeho protizánětlivé vlastnosti mohou pomoci vašemu tělu bojovat proti škodlivým bakteriím a virům způsobujícím nemoci. Omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ty v lososových a chia semínkách, také bojují proti zánětu.

Imunitní systém je komplexní síť v celém těle, která poskytuje několik obranné linie proti chorobám. Úzce souvisí s vaší střevní mikroflórou. Proto je třeba přijímat dostatek vitamínů a minerálů a dbát na správnou a vyváženou stravu.

Předchozí článekMýty, které se tradují o nízkosacharidových dietách
Další článekProteinové nápoje – jsou jen pro sportovce, nebo je můžete začlenit do svého jídelníčku i vy?